Nadmiar jodu

Jeżeli pojawiają się w organizmie problemy z funkcjonowaniem tarczycy, czyli mamy problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała, następują jej wahania niekoniecznie zależne od apetytu, rozdrażnienie, uczucia zimna, gorąca, kołatanie serca, niepokój, to warto udać się do lekarza.
Oprócz innych badań, podstawowych lekarz zleci z pewnością badania w kierunku funkcjonowania chorób tarczycy. Podstawowe badanie, najbardziej czułe, to oznaczenie poziomu przysadki mózgowej TSH (wolna tyreotropina).

Zaburzenia w jej wytwarzaniu mogą wynikać z zaburzonych ilości jodu w organizmie. Braki jodu w organizmie mogą nie tylko zaburzać pracę tarczycy, ale także podnoszą ryzyko mastopatii, zmęczenia, przyrostu masy ciała aż do nowotworów piersi.

Braki jodu mogą wynikać z nieodpowiedniej diety bogatej w jod. Podaż soli kuchennej jodowanej, jest cały czas ograniczana, ze względu na niekorzystny wpływ sodu na organizm (nadciśnienie tętnicze).
Można pod kontrolą lekarza przyjmować preparaty wielowitaminowe , w których w odpowiednich dawkach jest też zawarty jod (nie jest to kosztowny pierwiastek). Powszechne uzupełnianie jodu w organizmie, w postaci odpowiedniej suplementacji może zapobiegać tendencji wzrostowej występowania wola tarczycy. Wole tarczycy jako skutek niedoboru jodu w organizmie, to nie tylko efekt wizualny, który niekorzystnie wpływa na psychikę człowieka. Wole w bardzo istotny sposób jest groźne dla organizmu np. ugniata sąsiednie tkanki np. tchawice, ma też bardzo zgubne skutki i ryzyko dla kobiet w ciąży – istnieje ryzyko urodzenia dziecka upośledzonego umysłowo. Oczywiście przyjmowanie jodu, musi być kontrolowane i nadzorowane, bo nadmiar jodu jest również niekorzystny dla organizmu i też mogą zaburzyć pracę tarczycy i funkcjonowanie organizmu.

Więcej: http://www.pikser.pl/zdrowie/nadmiar-jodu-w-organizmie/