Jeziorko Purpurowe

Kolorowe jeziorka

Dolny Śląsk to kraina obfitująca w ciekawe atrakcje turystyczne, zabytki, piękne miasta. Są też góry, czasem niewielkie pasma, które można przejść w jeden dzień. Jednym z takich pasm Sudetów Zachodnich są Rudawy Janowickie, które zajmują obszar zaledwie 90 kilometrów kwadratowych. Atrakcjami Rudaw janowickich są skałki wspinaczkowe, ruiny zamku Bolczów koło Janowic Wielkich i Kolorowe Jeziorka, pozostałość po kopalniach pirytu w okolicy Wieściszowic.

Kopalnie pirytu istniały na tych terenach już w drugiej połowie XVIII wieku, a ostatecznie zrezygnowano z eksploatacji w 1925 roku. Wyrobiska w naturalny sposób zostały zalane wodą, która przybiera różne kolory, tworząc kolorowe jeziorka. Najniżej położone jest jeziorko Żółte, na wysokości 555 m n.p.m., które okresowo wysycha. Tuż obok, nieco wyżej (560 m) jest położone Purpurowe Jeziorko. Nieco dalej jest jeziorko Szmaragdowe (560 m), zwane również Błękitnym, Niebieski lub Lazurowym, prawie 100 m powyżej jest najmniejsze jeziorko Zielone, które również okresowo wysycha.

Kolor wody zależny jest od składu chemicznego otaczających skał. Purpurowe jeziorko to w zasadzie roztwór kwasu siarkowego, a kolor zawdzięcza głównie pirytowi. Kolor pozostałych jeziorek to wynik oddziaływania związków miedzi.

Droga obok jeziorek to fragment szlaku turystycznego na Wielka Kopę, obok jest również droga rowerowa. Przed wejściem na szlak jest duży parking z miejscem na grillowanie. Kolorowe jeziorka to dobre miejsce na weekendowy spacer.